Świąteczne hity prezentowe 2018

Tradycyjnie grudzień to czas zakupowego szaleństwa, które porywa miliony Polaków. Ostatnie tygodnie czwartego kwartału konsumenci spędzają na poszukiwaniach prezentów dla bliskich i przyjaciół. Dla wielu branż, w tym także dystrybucji elektroniki użytkowej, to okres wzmożonej pracy. Jakie produkty odnotowują w tym okresie wzrosty sprzedaży? O to zapytaliśmy ekspertów ABC Data.

Kilkanaście dni temu przybliżyliśmy wyniki badania SW Research, które przyniosło wiele ciekawych informacji na temat budżetu zakupowego Polaków, a także ich planów i zwyczajów przedświątecznych. Wtedy też pokrótce wskazaliśmy kategorie produktowe, które cieszą się szczególnym zainteresowaniem konsumentów. Postanowiliśmy temat rozwinąć, prosząc ekspertów ABC Data o komentarz na temat hitów sprzedażowych.

Mobile - hity prezentowe 2018

Nieustannie rosnące zainteresowanie segmentem mobile

W kategorii urządzeń mobilnych wzrosty sprzedaży w czwartym kwartale są szczególnie widoczne. Popularne są zwłaszcza smartfony, które stały się nieodłączną częścią życia przeważającej części konsumentów, w związku z czym są w naturalny sposób wybierane m.in. na gwiazdkowe prezenty – mówi Agata Kozak-Piotrowska, Business Unit Manager w ABC Data.

Jeśli chodzi o urządzenia mobilne, to szczególnym powodzeniem, cieszą się w tym roku zegarki sportowe. W przypadku naszego asortymentu najbardziej rozchwytywane są nowości od Suunto – Suunto 9 oraz bardziej przystępny cenowo Suunto Fitness. Oprócz zaawansowanych urządzeń sportowych, wśród zegarków poszukiwane są także smartwatche dla najmłodszych, np.  Garett Kids 2.

Mimo że grudzień to wydawałoby się nie do końca sezon na te produkty, odnotowujemy także zwiększone zainteresowanie nawigacjami oraz wideorejestratorami. Klienci często decydują się także na gadżety audio, przenośne głośniki oraz słuchawki – dodaje Agata Kozak-Piotrowska.

Gaming - hity prezentowe 2018

Miliony graczy

Z tegorocznej edycji badania Polish Gamers Research wynika, że gry są sposobem spędzania wolnego czasu już dla 79 procent Polaków. To potężna grupa konsumentów, dla której producenci sprzętu tworzą szereg dedykowanych urządzeń i akcesoriów. Obok tradycyjnie często wybieranych na prezenty konsol, coraz większą popularnością cieszą się gamingowe notebooki. Komputery o mocnych podzespołach, wyświetlające obraz w wysokiej jakości, często też o unikalnym i nowoczesnym designie. Mówimy tu o sprzęcie, który gwarantuje komfort zabawy na wysokim poziomie i jest w stanie uruchamiać najnowsze tytuły w maksymalnych detalach z gwarancją utrzymania płynności animacji. Gamerzy w większości przypadków nie chcą chodzić na kompromisy i takie mocne notebooki są odpowiedzią na ich potrzeby – wskazuje Paweł Dąbrowa, Product Manager w ABC Data.

Nieustannie rosnące grono odbiorców mają też akcesoria. Czasy, w których sprzęt dla graczy był synonimem luksusu lub wyjątkowego oddania pasji minęły już bezpowrotnie. Dzisiaj wyposażone we wszystkie niezbędne funkcjonalności myszki, klawiatury, headsety czy fotele są dużo łatwiej dostępne, a jednocześnie wybierane nawet przez osoby, które grają tylko rekreacyjnie. One również chcą bawić się wygodnie, zatapiać się w świecie wirtualnych przygód w fotelu gamingowym, w którym mają wyprofilowane siedzisko i poduszki pod lędźwiową i szyjną część kręgosłupa. Pragną słyszeć dźwięk na słuchawkach w 5.1 lub nawet 7.1, a zabawę ułatwiać sobie, ustawiając makra na myszy czy klawiaturze.

W przypadku rynku produktów dla graczy można zauważyć ciekawą tendencję odwrotną do tej na innych rynkach. W wielu segmentach stawia się na wszechstronność produktów, a w tym przypadku akcesoria i urządzenia są często tworzone tylko i wyłącznie z myślą o zastosowaniach w grach. Ten ciekawy trend widać np. na rynku rozwiązanych mobilnych, na którym pojawiają się produkty zaprojektowane z myślą o graczach mobilnych, jak stacje dokujące, gamepady czy specjalne kontrolery, znacznie zwiększające komfort zabawy na smartfonach czy tabletach – dodaje Paweł Dąbrowa.

AGD - hity prezentowe

Małe i duże AGD – praktyczne prezenty

AGD i elektronika są niezmiennie od lat wymieniane w gronie produktów najchętniej widzianych jako świąteczny prezent. Wszystko sprowadza się do ich praktyczności. Wielu konsumentów chce uniknąć zakupu nietrafionego upominku, więc decyduje się na małe lub duże AGD, bo takie urządzenia zawsze się przydają. Łatwo je też dopasować do potrzeb różnych osób i kupić partnerowi lub partnerce, rodzicom, młodym małżonkom czy osobom od dawna planującym remont w domu. Szukający prezentów często dobrze wiedzą, czego brakuje w kuchni lub łazience ich bliskim. Kto z nich lubi gotować, kto nie ma czasu na śniadania, a która z pań każdego ranka układa włosy. Najlepszymi prezentami są tradycyjnie te, których obdarowani z różnych powodów nie mieli okazji do tej pory sami sobie kupić – mówi Beata Babij, Business Unit Manager w ABC Data.

W świątecznym okresie powodzeniem cieszą się produkty z kategorii pielęgnacji ciała i włosów, jak masażery, irygatory, depilatory IPL, szczoteczki soniczne, golarki, lokówki czy prostownice. Każdego roku producenci prześcigają się w nowych  pomysłach, oferując produkty coraz bardziej „smart”, które korzystają z dodatkowych aplikacji i wyróżniają się funkcjami.

Inną równie popularną kategorią w tym okresie są artykuły gospodarstwa domowego. Dla pasjonatów kawy wspaniałym prezentem będzie ekspres. Klienci mogą wybierać spośród szerokiej oferty ekspresów przelewowych, doskonałych dla tradycjonalistów, ekspresów ciśnieniowych (kolbowych) dla smakoszy, nowoczesnych ekspresów kapsułkowych lub ekspresów automatycznych dla wygodnych, gdzie za pomocą jednego przycisku można wyczarować kawę jak w kawiarni. Dodatkowo ekspresy automatyczne coraz częściej  posiadają funkcje „smart”. Wykorzystują łączność ze smartfonami i pozwalają użytkownikowi przygotować idealną kawę, a następnie zapisać na stałe dane ustawienie w pamięci urządzenia – tłumaczy Beata Babij.

Dla dbających o zdrowie i zawsze pragnących być fit idealnym prezentem są sokowirówki lub wyciskarki wolnoobrotowe, dzięki którym można przygotować sok z owoców i warzyw z dodatkiem ziół. Bardzo modnym urządzeniem od pewnego czasu są również blendery typu Mix & Go, które posiadają funkcjonalne pojemniki na wynos i pozwalają przygotowany koktajl czy sok od razu wygodnie zabrać ze sobą do pracy, na spacer czy trening.

Lubiących gotować, wszystkich pasjonatów dobrego jedzenia, można też zawsze obdarować wielofunkcyjnym robotem planetarnym, wolnowarem czy grillem elektrycznym,  które pozwalają wygodnie przygotowywać smaczne dania w kuchni o każdej porze roku. To również popularna opcja wśród konsumentów szukających trafionego upominku – dodaje Beata Babij.

Hity prezentowe 2018

Udostępnij ten artykuł na:
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Aby pobrać zawartość wpisz swoje imię i email
Twoje dane są bezpiecznie. My też nie lubimy spamu.
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Aby pobrać zawartość wpisz swoje imię i email
Twoje dane są bezpiecznie. My też nie lubimy spamu.