Prywatny trener snu

Już ponad połowa Polaków źle sypia. Nasz sen jest krótki i słabej jakości, co skutkuje później gorszym samopoczuciem, rozdrażnieniem i mniejszą efektywnością. Podobne problemy mają też inne nacje. Od lat trwają badania mające na celu poprawienie jakości snu na całym świecie. Rozwiązanie w tej kwestii może przynieść technologia, a konkretnie coraz popularniejsze urządzenia zwane menadżerami snu.

Podczas ubiegłorocznej konferencji zorganizowanej z okazji Światowego Dnia Snu dr hab. Adam Wichniak z III Kliniki Psychiatrycznej i Ośrodka Medycyny Snu Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie przedstawił niepokojące dane. W ciągu dwudziestu lat, od 1992 do 2012 roku, liczba osób zmagających się z okresowymi zaburzeniami snu wzrosła dwukrotnie. Już ponad połowa Polaków ma kłopoty z zasypianiem, budzi się w nocy i nie śpi przez wystarczającą dla zdrowia organizmu liczbę godzin.

Cały świat sypia źle

Wpisujemy się tym samym w trend obserwowany na całym świecie. W połowie ubiegłego roku jakość snu 35 000 swoich klientów z Europy postanowił sprawdzić JYSK. Choć dla niemal wszystkich ankietowanych (99,5%) sen ma kluczowy wpływ na jakość ich życia, aż 23,3% przyznało, że sypia źle lub nawet bardzo źle.

Infografika - sen Europejczyków

Powyższe dane pokazują, że wiele osób o spokojnym, regenerującym śnie może obecnie tylko marzyć. I właśnie do tej szerokiej grupy docelowej kierowane są kolejne trafiające na rynek urządzenia, które starają się ułatwić i uprzyjemnić sen. Trend można było dostrzec na tegorocznych targach CES w Las Vegas. Odwiedzający mogli przetestować szereg ciekawych urządzeń. Uwagę przyciągała m.in. opaska Dreem.

Technologia w służbie snu

Opisywane urządzenie zostało zaprojektowane w taki sposób, by w możliwie najbardziej komplementarny sposób poprawić jakość snu użytkowników. W dużym skrócie to lekka, wykonana z oddychającego materiału inteligentna opaska zakładana na czoło i głowę, która:

– analizuje sen

– proponuje zmiany mające przynieść pozytywne efekty

– monitoruje i wspomaga użytkownika, by lepiej sypiał

Dreem wyposażono w sensory, które monitorują aktywność mózgu, oddech, tętno i ruchy śpiącego. Odczyty są następnie interpretowane przez sztuczną inteligencję, która opracowuje „plan naprawczy” dla użytkownika. Odpowiednią jakość takiej pomocy ma gwarantować wykorzystanie machine learning i technologii przynoszących wyniki obserwacji bliskie tym osiąganym w laboratoriach. Producent jednocześnie zadbał, by sen nie był zakłócany w żaden sposób, więc zrezygnował z przesyłania danych poprzez bluetooth czy Wi-Fi.

Jak Dreem stara się wykorzystać zebrane dane? Urządzenie wykorzystuje dźwięk, a także naturalną zdolność człowieka do przekazywania dźwięków drogą kostną, by poprawić jakość snu użytkownika. Wysyłane przez Dreem fale są odbierane przez kości czaszki i docierają bezpośrednio do ucha wewnętrznego, gdzie powstaje wrażenie słuchowe. Wszystko po to, by spało się wygodniej, bez słuchawek. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać wejście jack w opasce i odsłuchiwać dźwięku w tradycyjny sposób.

Trener snu

Trener snu

Jaki to ma cel? Dreem m.in. poprzez emisje odpowiednich dźwięków jest w stanie wzmocnić fale delta, wiązane z głębokim snem, a tym samym pomóc organizmowi w regeneracji i wykluczyć kłopoty z wybudzaniem w środku nocy. Urządzenie może pełnić również rolę skutecznego budzika, który na podstawie zebranych danych, delikatnie wybudzi użytkownika o najlepszej porze. Każdego ranka, dedykowany trener przedstawi też i pomoże zinterpretować zebrane podczas nocy dane. Zaproponuje również programy ćwiczeń, np. oddechowych lub związanych z medytacją, które mogą poprawić sen.

Dreem to jedna z wielu technologicznych propozycji, które mają przeciwdziałać epidemii zaburzeń snu na całym świecie. Współcześnie, gdy tempo życie jest tak wysokie, a ludzie na każdym kroku stykają się ze stresującymi sytuacjami, takie urządzenia mogą być bardzo potrzebną pomocą.

Chcesz poznać inne ciekawe gadżety zaprezentowane w tym roku w Las Vegas? Dowiedzieć się więcej o samochodzie, który chodzi i walizce dla gracza? Zajrzyj do naszego podsumowania CES 2019.

Źródła:

https://dreem.com/en/product
https://jysk.co.uk/blog/big-sleep-survey-one-out-four-sleeps-poorly-night
http://www.rynekzdrowia.pl/Neurologia/Eksperci-okresowe-zaburzenia-snu-u-Polakow-staja-sie-w-zasadzie-norma,182237,208.html

Udostępnij ten artykuł na:
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Aby pobrać zawartość wpisz swoje imię i email
Twoje dane są bezpiecznie. My też nie lubimy spamu.
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Aby pobrać zawartość wpisz swoje imię i email
Twoje dane są bezpiecznie. My też nie lubimy spamu.