W czym pomoże nam chmura?

Analitycy są zgodni: przed chmurą obliczeniową nie ma ucieczki. Cloud computing będzie stopniowo coraz silniej wdzierał się do każdego z obszarów IT, tworząc nowe możliwości, ale i wymagając dodatkowych kompetencji i zabezpieczeń. Przyjrzyjmy się kluczowym trendom, które w nadchodzących miesiącach i latach ukształtują sposób wykorzystania chmury obliczeniowej przez organizacje w Polsce i na świecie.

Rozwiązania dla małych i średnich przedsiębiorstw

Mniejsze firmy często z rezerwą podchodzą do chmury, zakładając, że rozwiązania wykorzystujące tę technologię są kosztowne i dedykowane dla dużych organizacji. Tymczasem to właśnie one mogą najwięcej zyskać, decydując się na wdrożenie cloud computingu. Zakup fizycznego sprzętu, z wysokim kosztem początkowym, w wielu wypadkach można już zastąpić subskrypcją usługi Infrastructure as a Service. Wirtualna infrastruktura jest ponadto znacznie łatwiejsza w rozbudowie, niż tradycyjne rozwiązania sprzętowe. IaaS to jednak tylko jeden z wielu modeli wykorzystania cloud computingu, które docenią organizacje MSP. Równie przydatne będą dla nich technologie i usługi umożliwiające przetwarzanie danych czy ich archiwizację – wszystko to za pośrednictwem chmury.

Zabezpieczenie przed utratą danych

Podstawową metodą zabezpieczenia organizacji przed utratą wartościowych danych jest systematyczne tworzenie kopii zapasowych, przy użyciu rozwiązań do backupu. Dotyczy to zarówno informacji przechowywanych na komputerach pracowników, jak i tych zapisanych w pamięci serwerów. Skorzystanie z chmurowej usługi backupu daje gwarancję, że w przypadku awarii czy ataku cyberprzestępców (również za pomocą ransomware), dane będzie można odtworzyć.

Zabezpieczenie przed skrajnymi przypadkami utraty danych czy całych systemów stanowią chmurowe rozwiązania Disaster Recovery-as-a-Service. Dzięki nim odzyskanie plików, danych aplikacji i stabilnego działania systemu odbywa się błyskawicznie – z minimalnym wpływem na ciągłość biznesową organizacji.Cloud computing

Wirtualne środowiska testowe

Dzięki chmurze obliczeniowej testowanie aplikacji czy systemów w konkretnych warunkach staje się niezwykle proste. To kolejny obszar, w którym wirtualne maszyny doskonale zastąpią te fizyczne – bo po co inwestować w zakup sprzętu, który potrzebny jest wyłącznie na potrzeby krótkotrwałego testu? W chmurze zmiana konfiguracji odbywa się błyskawicznie, za pośrednictwem panelu administracyjnego. Oszczędności dotycząc więc zarówno pieniędzy, jak i czasu.

Big data i analityka

Przetwarzanie i analiza ogromnych zbiorów danych wymagają odpowiednio wydajnej infrastruktury. Możliwość zbudowania fizycznego systemu, który umożliwia przekształcenie masy nieuporządkowanych danych w cenne informacje biznesowe, zarezerwowana jest dla organizacji dysponujących naprawdę dużymi budżetami. Z pomocą przychodzą tutaj usługi chmurowe. W ich ramach niemal każda organizacja znajdzie rozwiązanie dopasowane do swoich możliwości finansowych, które umożliwi efektywne przetwarzanie wielkich zbiorów danych, po to, by móc poddać je dalszej analizie i wykorzystać zdobyte w ten sposób informacje do przyszłych działań biznesowych.

Miejscem, które gromadzi oferty globalnych i lokalnych dostawców usług Infrastructure as a Service (IaaS), Platform as a Service (PaaS), Software as a Service (SaaS) oraz Disaster Recovery-as-a-Service (DraaS), jest platforma ABC Data Cloud. Zachęcamy do odwiedzenia platformy i sprawdzenia aktualnych promocji na usługi chmurowe.

Udostępnij ten artykuł na:
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Aby pobrać zawartość wpisz swoje imię i email
Twoje dane są bezpiecznie. My też nie lubimy spamu.
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Aby pobrać zawartość wpisz swoje imię i email
Twoje dane są bezpiecznie. My też nie lubimy spamu.